Jak wybrać zimowy płaszcz

Zimą okrycia wierzchnie pełnią wiele funkcji. Z jednej strony powinny przede wszystkim chronić przed warunkami atmosferycznymi: mrozem, śniegiem, deszczem i wiatrem. Jednocześnie materiał powinien sprawiać, że będziemy czuć się w nich dobrze, ale też dobrze wyglądać. Dlatego tak trudno znaleźć dobry zimowy płasz.

Ilość dostępnych fasonów, kolorów i materiałów może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego ciężko podjąć decyzję. Szczególnie, że dobry płaszcz ma cenę proporcjonalną do jakości. Aby nie dać się ponieść fantazji i zaślepić panującymi trendami, warto pamiętać o kilku czynnikach, które sprawiają, że w zimowym płaszczu czujemy się i wyglądamy dobrze.

Zimowy płaszcz dopasowany do potrzeb

Najważniejszą kwestią, do której powinien być dopasowany idealny zimowy płaszcz damski są nasze indywidualne potrzeby. Inny model będzie potrzebny osobie, która spędza dużo czasu na zewnątrz lub dojeżdża do pracy komunikacją miejską i jest narażona na duże zmiany temperatur, a inny osobie, która przemieszcza się tylko pomiędzy domem, parkingiem, a biurem.

Bardzo duże znaczenie ma dress code. Okrycie wierzchnie powinno być dopasowane do reszty stroju. Jeśli na co dzień nosimy bardzo eleganckie zestawy to idealny płaszcz powinien dopełniać całości i tak też powinniśmy go mierzyć. Wybór płaszcza to ważna decyzja, dlatego chcąc idealnie go dopasować powinniśmy wybrać się do sklepu ubrane w to co będziemy z nim nosić. Ważne są także buty. Jeżeli na co dzień nosimy buty na obcasie, to nie należy przemieszczać płaszcza w obuwiu sportowym.

Skład zimowego płaszcza

Płaszcze potrafią być zrobione z najróżniejszych materiałów. Od sztucznych włókien po naturalne wełny. W głównej mierze cena jest zależna od rodzaju użytego materiału. Włókna syntetyczne są znacznie tańsze od naturalnych, dlatego cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim można znaleźć płaszcze o ładnym kroju w stosunkowo niskich cenach. Ich największą wadą jest nie przepuszcza powietrza, co może powodować pocenie się nawet przy niskich temperaturach. Poliester nie jest także najmilszy w dotyku i może szybko zacząć się mechacić. Mówimy tu o tkaninach zawierających 100% tego składnika. Jeżeli jego ilość nie przekracza 20% to sprawia to, że płaszcz jest znacznie łatwiejszy w konserwacji, a włókna stają się odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Najbardziej popularnym materiałem z którego wykonuje się okrycia wierzchnie jest wełna. Płaszcze wykonane z wełny dziewiczej, czyli tej pozyskiwanej z jagniąt, są bardzo delikatne, gładkie w dotyku i lekkie.

Do najdroższych płaszczy należą te wykonane z wełny alpaki lub kaszmiru. Pozyskanie tych materiałów jest bardzo trudne i czasochłonne. Alpaka jest bardzo lekka, ale jednocześnie ciepła. Włókno jest hipoalergiczne, dlatego mogą je nosić osoby cierpiące na uczulenie na klasyczną wełnę. Ma połysk, który daje wrażenie luksusu i jest stosunkowo odporne na zabrudzenia. Te wszystkie zalety przekładają się na ceną płaszczy wykonanych z tego rodzaju materiałów.

Zimowy płaszcz puchowy

Innym ciepłym rozwiązaniem są płaszcze puchowe. Mają znacznie mniej formalny wygląd, chociaż pikowane płaszcze zimowe mogą pasować nawet do bardziej eleganckich stylizacji. Wypełnione prawdziwym puchem potrafią chronić przed dużym mrozem. Lepiej także reagują na wodę niż klasyczna wełna.

Dobry zimowy płaszcz to inwestycja, która powinna służyć nam przez lata. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Wziąć także pod uwagę styl życia i to jak intensywnie będzie używany nasz płaszcz.

zostaw komentarz