Idealnie proste zęby – jak spełnić to marzenie?

Piękne, proste zęby to ideał, który marzy się większości z nas. Nie każdy miał jednak okazję i możliwości leczenia ortodontycznego w dzieciństwie. Brak noszenia aparatu na zęby w młodości to jedna z najczęstszych przyczyn pogłębionych wad zgryzu, a także szparowatości i stłoczenia uzębienia w życiu dorosłym. A czy w wieku dojrzałym można również wyprostować zęby? Naturalnie, że tak! W przypadku osób dorosłych nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć odpowiednie kroki do zlikwidowania wady zgryzu czy nierówności uzębienia.

Ile trwa leczenie ortodontyczne i jak się do niego przygotować?

Długość okresu korekcji uzębienia uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa w tym procesie rodzaj wady zgryzu, stopień jej skomplikowania, a także wiek pacjenta. I chociaż to, ile trwa leczenie ortodontyczne, związane jest też z indywidualnymi cechami uzębienia, z reguły mieści się w przedziale 18-36 miesięcy. Przed podjęciem terapii należy wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, zadbać o profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu wykonane przez stomatologa, jak też zrobić niezbędne badania, takie jak pantomogram, czyli panoramiczny obraz wszystkich zębów, oraz zdjęcie cefalometryczne, które jest odmianą RTG czaszki w pozycji bocznej. Tego rodzaju badania konieczne do wykonania przed leczeniem ortodontycznym, można wykonać na nowoczesnym sprzęcie, dostępnym m.in. w starachowickim Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski. Zdarza się też, że konieczne jest usunięcie niektórych zębów, najczęściej ósemek. Decyzję taką podejmuje lekarz, w porozumieniu z pacjentem i przy jego pełnej akceptacji.

Leczenie ortodontyczne – efekty i podtrzymanie uzyskanego rezultatu

Efektem leczenia ortodontycznego są proste zęby i brak wady zgryzu, co ma niebagatelny wpływ na kondycję uzębienia. Nieleczone wady zgryzu prowadzą do szeregu komplikacji, takich jak nadmierne ścieranie się zębów, powstawanie próchnicy, choroby dziąseł czy stawów skroniowo-żuchwowych. Noszenie aparatu ortodontycznego ma więc pozytywny wpływ nie tylko na wygląd uśmiechu, lecz także zdrowie zębów. Niezwykle istotne jest również podtrzymanie uzyskanego rezultatu leczenia w postaci noszenia aparatu retencyjnego. Retainer przyczynia się utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego i tym samym zapobiega przesuwaniu się zębów do poprzedniego, nieprawidłowego ułożenia.

Aparat na zęby – rodzaje

Istnieje szereg rodzajów aparatów na zęby. Dzielimy je na ruchome i stałe. Te pierwsze, czyli  ruchome, dedykowane są głównie dzieciom oraz młodszej młodzieży. Natomiast aparaty stałe najczęściej stosowane są u starszej młodzieży i osób dorosłych. W ramach leczenia ortodontycznego można nosić tradycyjne aparaty stałe metalowe, a także kosmetyczne, których zamki są kryształowe lub ceramiczne, przez co stają się praktycznie niewidoczne dla innych. Ponadto, prostowanie zębów można też wykonać poprzez zastosowanie aparatu lingwalnego typu Incognito, którego zamki umieszczane są po wewnętrznej stronie zębów, jego cena jest jednak nieco wyższa. Poza tym, leczenie ortodontyczne możliwe jest dzięki noszeniu przezroczystych nakładek na zęby, takich jak orthocaps, Clear Aligner czy Invisalign.

Aparat ortodontyczny – cena

Cena aparatu ortodontycznego zależy od wyboru jego rodzaju. Najtańszą opcją jest założenie metalowego aparatu na zęby, jego koszt to kwota rzędu 1600-1800 zł za jeden łuk. Nieco droższe są aparaty kosmetyczne, ich cena wynosi około 2000 złotych. Natomiast najdroższym wariantem jest aparat lingwalny, za który trzeba zapłacić od 4000 za łuk. Ceny nakładek na zęby (Clear Aligner) rozpoczynają się od 600 zł za 3 komplety, które należy wymieniać co 1-2 tygodnie każdego miesiąca kuracji.

Więcej o leczeniu ortodontycznym można dowiedzieć się w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach.

zostaw komentarz