Botoks bez tajemnic – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Nawet osoby, które nie stosowały botoksu na pewno o nim słyszały. Botoks stał się w pewnym sensie symbolem zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który sprawia, że twarz wygląda młodziej i piękniej. Co więcej, motyw ten przedostał się także do popkultury – stanowi temat popularnych filmów czy prac graficznych. Jednak czy na pewno wiemy o nim wszystko? 

Czemu botoks zawdzięcza swoją popularność?

Botoks stanowi najpopularniejszą metodę wygładzania zmarszczek szczególnie tych tzw. mimicznych (znajdujących się w górnej części twarzy). W Stanach Zjednoczonych botoks jest szczególnie popularny i wykonywany na ogromną skalę. Jednak w innych częściach świata ten zabieg również cieszy się dużym zainteresowaniem. Również w Polsce coraz więcej osób, warto zaznaczyć, że nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, decyduje się na użycie botoksu. Dlaczego zabieg ten jest tak popularny niemal na całym świecie?

Widoczna poprawa i szybkie efekty

Tym, co sprawia, że wiele osób decyduje się na użycie botoksu, jest widoczna poprawa oraz szybkie efekty po zabiegu. Pierwsze efekty widać już po 2-7 dniach od zabiegu, a efekt utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy. Długotrwałość rezultatów uzależniona jest od aktywności układu odpornościowego pacjenta, a także od jego stylu życia – przyjmowanych leków, używek, diety czy kuracji oczyszczających. Po ok. pół roku warto powtórzyć zabieg, by znów cieszyć się jego efektami. 

Jak wygląda zabieg?

Botoks inaczej zwany jest jadem kiełbasianym bądź toksyną botulinową typu A. Podaje się go w formie zastrzyku. Specjalista wstrzykuje preparat w małej dawce w wybrane miejsca na twarzy pacjenta. Procedura trwa od 5 do 20 minut. Preparat blokuje przepływ impulsów nerwowych, które płyną z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych, co sprawia, że te przestają pracować, dzięki czemu nie marszczą się ani nie fałdują. Unieruchomieniu podlegają jedynie niewielkie fragmenty skóry, dzięki czemu reszta mięśni funkcjonuje normalnie, a twarz wygląda naturalnie. 

Co daje botoks?

Botoks wstrzykuje się przede wszystkim w skórę twarzy, jednak można stosować go także w okolicach dekoltu i szyi. Dzięki zabiegowi:

  • skóra staje się bardziej napięta i wygładzona,
  • zmarszczki mimiczne (na czole, między brwiami czy tzw. kurze łapki) zostają zniwelowane,
  • twarz wygląda młodziej i pogodniej, 
  • udaje się podnieść kąciki ust. 

Kiedy warto stosować botoks?

Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już po 25. roku życia, dlatego nawet młode osoby decydują się na wstrzyknięcie botoksu. Jednak wiek nie stanowi przeszkody – zarówno osoby po 25-tym roku życia jak i te po 60-tym mogą umówić się na zabieg, chociaż jego efekty będą nieco inne w przypadku różnych grup wiekowych. U osób młodszych raczej wygładza się niedoskonałości, u starszych zaś najczęściej poprawia się owal twarzy. Podanie botoksu ma także działanie profilaktyczne, dlatego często decydują się na niego osoby przed 30-tym rokiem życia. Dzięki botoksowi rzadziej marszczy się czoło, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że zmarszczka będzie bardziej trwałą i widoczna. 

Czy wstrzyknięcie botoksu boli?

Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Należy jednak pamiętać o wybieraniu sprawdzonych klinik i doświadczonych specjalistów, dzięki temu dyskomfort związany z podaniem botoksu zostaje zminimalizowany. Jak podkreśla dr Andrzej Kępa z Kliniki MedBeauty kluczowe znaczenie ma odpowiedni kąt wprowadzenia igły w skórę oraz zdeponowanie preparatu na ściśle określonej głębokości. Technika ta pozwala na takie przeprowadzenie zabiegu, aby nie doszło do podrażnienia znajdującej się pod mięśniami mimicznymi twarzy – okostnej – struktury anatomicznej mocno unerwionej neuronami przewodzącymi ból. 

zostaw komentarz